Syndrom DDA

Osoby pochodzące z rodzin, w których występował problem z alkoholem, często nie radzą sobie w związkach, z uczuciami i poczuciem własnej wartości. Kim są DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików? W jakim świecie się wychowały, jakie role przyszło im w nim odgrywać i dlaczego w swoje dorosłe życie wchodzą z bagażem trudnych doświadczeń? Dowiedz się, czym jest syndrom DDA i jakie są jego przyczyny oraz objawy.

Kim są DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików?

Nazwę DDA stworzyli sami pacjenci, którzy ponad dwie dekady temu zaczęli się domagać dla siebie odpowiedniej terapii.

To osoby, które wychowały się w dysfunkcyjnej rodzinie, nieradzące sobie w życiu z tego powodu, że nie zostały „wyposażone” w odpowiednie umiejętności. Jako dzieci były niezwykle podatne na wpływ dorosłych, dopasowując się do ich oczekiwań, można nimi było manipulować i sterować. Najbliżsi nie byli dla nich oparciem, więc wykształcili w sobie pewne cechy przystosowawcze, aby dopasować się do realiów, jakie panują w ich domu. Żyli w permanentnym strachu, poczuciu odrzucenia, zaniedbania, wstydu i w stresie.

Jakie role odgrywają DDA?

Dzieci wychowujące się w rodzinie alkoholowej odgrywają różne role. Wyróżnia się cztery postawy:

Bohater

Choć sam jest jeszcze dzieckiem, to przejmuje opiekę nad niepijącym rodzicem i rodzeństwem, broni ich przed nadużywającym alkoholu członkiem rodziny. Z reguły dobrze się uczy, nie stwarza problemów wychowawczych, jest odpowiedzialny, skłonny do poświęceń. We wszystkim musi być najlepszy, zajmuje się innymi, ale nie sobą, przy tym ma mocno wykształcony system kontroli. Nie płacze, nie okazuje bólu, słabości i uczuć, bo się wstydzi.

Błazen

Jego rola sprowadza się przede wszystkim do tego, aby dbać o dobry nastrój w domu, żeby nie było smutno. Dlatego potrafi rozładować nawet najcięższą atmosferę i podobnie jak bohater, również skupia się na innych, zamiast na sobie, ale nie jest przez nikogo brany na poważnie.

Kozioł ofiarny

To dziecko, które rośnie w poczuciu, że jest wszystkiemu winne, bo rodzice wmawiają mu, że mają z nim problemy wychowawcze. Nierzadko jest ofiarą przemocy oraz ciągłego poniżania. W pewnym momencie zaczyna się buntować przeciwko zasadom narzuconym przez dorosłych i dość wcześnie próbuje używek.

Cień

To mały człowiek, który jest w zasadzie niezauważalny, wycofany i niepewny siebie. Awantury rodzinne, jak i przyjęcie na siebie jakiegokolwiek trudu związanego z piekłem alkoholowym, budzą w nim wielki strach. A ten powoduje, że ucieka w głąb siebie. Z takim samym przygotowaniem wchodzi w dorosłe życie. To dziecko, które często jest smutne lub jak na swój wiek bardzo poważne. Ma swój świat fantazji, a w nim wyimaginowanych przyjaciół, a przy tym izoluje się od innych rówieśników.

Czym jest syndrom DDA i jakie są jego przyczyny?

To inaczej zespół utrwalonych schematów działania, jakie dana osoba wynosi z domu, w którym nadużywa się alkoholu. W dzieciństwie musi ona radzić sobie, aby przetrwać każdy kolejny dzień w dysfunkcyjnej rodzinie i dorasta w poczuciu, że nigdy tak naprawdę nie była dzieckiem. Prowadzi to do zaburzeń o podłożu psychologicznym.

Odrzucenie na tym etapie rozwoju pokutuje późniejszymi trudnościami w tworzeniu relacji z innymi osobami już w dorosłym życiu. Osobie z DDA trudno poradzić sobie z własnymi emocjami, nazywać swoje potrzeby czy zaufać komuś. Ma ona poczucie odmienności i boi się utraty kontroli. Rzeczywistość, którą postrzega, różni się od faktów, ponieważ patrzy na nią tylko przez pryzmat własnych doświadczeń.

Jakie są objawy DDA?

Do przykładowych objawów świadczących o syndromie DDA należą:

  • poczucie krzywdy emocjonalnej, która wynika z odrzucenia przez rodziców,
  • problemy w sferze własnych uczuć i potrzeb,
  • niska samoocena,
  • brak świadomości i umiejętności w zakresie obrony własnych i respektowania cudzych granic,
  • trudności w budowaniu relacji z innymi,
  • lęk przed bliskością i odrzuceniem,
  • nadodpowiedzialność,
  • nieufność i skłonność do kontrolowania,
  • potrzeba akceptacji za wszelką cenę,
  • poczucie winy, wstydu i strachu,
  • zamknięcie w sobie, skrytość,
  • potrzeba mocnych wrażeń,
  • tendencja do sięgania po substancje psychoaktywne, agresja itp.,
  • perfekcjonizm,
  • skłonność do kompulsywnych zachowań,
  • problemy z określaniem celów życiowych,
  • depresja,
  • zaburzenia jedzenia lub snu.

Jednak nie oznacza to, że w swoim życiu dorosłym DDA nie może tego zmienić. Zawsze warto spróbować zbudować swoją nową, prawdziwą tożsamość i znaleźć odpowiedź na pytanie: kim jestem?

Gdzie DDA mogą szukać pomocy?

Podejrzewasz, że jesteś DDA? Masz przeszłość, która utrudnia Ci obecne życie, nie umiesz sobie poradzić z problemami, które się nawarstwiają? W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień możesz znaleźć właściwą pomoc (https://osrodek-arkadia.pl.monster.webd.pro/kontakt/). Oferowana tu terapia pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie, rozwiązywać kłopoty, jakie Cię dotykają, uwolnić się od doświadczeń z okresu dzieciństwa i zacząć żyć po swojemu. Nie musisz mieć już ciągłego poczucia winy za to, jakie przeżywasz uczucia i masz prawo do realizacji własnych potrzeb! Pomożemy Ci pojąć, jakie są przyczyny i objawy syndromu DDA oraz uświadomić sobie, że wybór tego, jak ułożysz swoje życie, należy już tylko do Ciebie!

Średnia ocen: 5 / 5. Liczba ocen 1

Scroll to Top