Narkomania to bardzo poważna choroba, która wyniszcza organizm osoby uzależnionej, a także jej psychikę. Możliwie wczesna diagnoza daje o wiele lepsze skutki terapeutyczne i pozwala wrócić do zdrowia. W przypadku uzależnienia od narkotyków potrzebna jest fachowa pomoc, którą można otrzymać w ośrodkach odwykowych dla narkomanów. Impulsem do konieczności skorzystania z profesjonalnej kuracji jest występowanie symptomów abstynencyjnych po odstawieniu narkotyków. Sposób leczenia zawsze powinien być dobrany do indywidualnej sytuacji pacjenta oraz stopnia zaawansowania problemu.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków

W klinice leczenia uzależnień Willa Arkadia zajmujemy się przeprowadzaniem skutecznych i kompleksowych terapii dla osób nadużywających narkotyków, dzięki którym pacjent jest w stanie zrezygnować z zażywania środków odurzających i powraca do pełni sił. Posiadamy zespół najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W naszym prywatnym ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków zapewniamy fachową diagnozę, efektywny detoks narkotykowy, kompleksową terapię odwykową oraz wsparcie psychologiczne na każdym etapie leczenia. Aby zostać naszym pacjentem, nie potrzebujesz skierowania lekarskiego.Gwarantujemy dyskrecję i doskonałe warunki, które sprzyjają leczeniu.

Kogo leczymy?

Osoby uzależnione od narkotyków to takie, które odczuwają konieczność sięgania po kolejne, coraz mocniejsze środki i większe dawki substancji odurzającej. W narkomanii wyróżniamy cztery podstawowe fazy:

 • eksperymentowanie,
 • przyjmowanie okazjonalne,
 • nawyk,
 • uzależnienie.

Narkoman w pewnym momencie traci kontrolę nad tym, ile środków przyjął, i nie jest w stanie ich odstawić. Co najważniejsze, ma nieustanną potrzebę zażywania narkotyków. Wśród nich wyróżniamy narkotyki naturalne (z wyciągów roślinnych) i syntetyczne (wyprodukowane chemicznie). Do najpopularniejszych w Polsce środków tego typu zaliczamy marihuanę, kokainę, amfetaminę, heroinę i LSD. Ich nadużywanie prowadzi do zmiany sposobu bycia osoby uzależnionej – to pierwszy sygnał ostrzegawczy dla rodziny i najbliższych. Uzależniony staje się drażliwy, nerwowy, obojętny na to, co kiedyś było dla niego ważne. Jednak najbardziej niebezpieczne jest to, że przyjmuje kolejne dawki, chociaż doskonale zdaje sobie sprawę z ich szkodliwości i destrukcyjnego wpływu na organizm.

Narkotyki i ich działanie

Środki odurzające mają różne działanie i wpływ na zachowanie człowieka. Marihuana, palona najczęściej w skrętach przypominających papierosy, zazwyczaj wywołuje dobry nastrój i powoduje spadek koncentracji. Powiększa źrenice (tak jak LSD), co bezpośrednio wskazuje na jej zażywanie. Kokaina wywołuje natomiast wytrzeszcz oczu, z czasem także halucynacje i problemy z pamięcią. Charakterystyczne jest to, że zażywający kokainę nie odczuwają łaknienia, są natomiast bardzo aktywni, „nakręceni” i pewni siebie. Kokaina występuje w postaci białego proszku, podobnie jak amfetamina, która sprzedawana jest także w formie tabletek. Ta dodaje energii i pobudza, jednocześnie jednak może prowadzić do zaburzeń słuchu i wzroku, a nawet spowodować niewydolność krążenia. Jej zażywanie grozi psychozą amfetaminową.

Zupełnie inne działanie ma heroina, która spowalnia ruchy i reakcje. Przyjmowana jest w postaci kompotu wyrabianego ze słomy makowej, ale można ją zakupić również w formie proszku (białego lub beżowego, brązowego – wówczas jest to heroina zanieczyszczona). Środek ten wywołuje stany depresyjne. Jednym z najbardziej popularnych narkotyków w Polsce jest też LSD, który powoduje wzrost temperatury ciała, ślinotok, drgawki i omamy. Wszystkie wpływają na procesy ośrodkowego układu nerwowego i dlatego bywają tak niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Kiedy konieczna jest pomoc?

Bardzo ważne jest, by osoba uzależniona jak najszybciej rozpoczęła odpowiednie leczenie. O pomoc do naszych poznańskich specjalistów należy się zwrócić, jeśli zauważamy:

 • zmianę zachowania, zobojętnienie na sprawy i osoby, które dotychczas były dla kogoś ważne,
 • konieczność zażywania narkotyków i zdobywanie ich za wszelką cenę (w związku z tym z domu bardzo często znikają wartościowe przedmioty, które uzależniony sprzedaje, by zdobyć środki na zakup kolejnych dawek),
 • typowe objawy abstynencyjne po odstawieniu narkotyków (bóle głowy, skurcze mięśni, drżenie rąk, skoki ciśnienia, napady agresji, biegunki i wymioty).
Wówczas potrzebny jest konsekwentnie i fachowo przeprowadzony odwyk narkotykowy, który będzie szansą na powrót do normalnego życia.

Zgłoś się do specjalistów

Cały proces leczenia rozpoczyna się, gdy chory uświadomi sobie, że ma problem, z którym nie jest w stanie borykać się sam. Zazwyczaj taka świadomość pojawia się wraz z objawami abstynencyjnymi, które zmuszają do ponownego zażycia narkotyków. Wydaje się, że z tego błędnego koła nie ma wyjścia, ale jednak jest. Odtruwanie narkotykowe to łagodzenie głodu na substancje odurzające przy pomocy odpowiednio dobranych środków farmaceutycznych. To jedyne możliwe postępowania w tej sytuacji. W poznańskiej klinice uzależnień Willa Arkadia pacjenci otoczeni są opieką najlepszych specjalistów, którzy wspierają ich na każdym etapie leczenia.

Jak wygląda odwyk dla narkomanów w prywatnym ośrodku?

Dokładnie tak samo, jak w przypadku leczenia alkoholizmu, pierwszym krokiem na drodze do pokonania uzależnienia od narkotyków jest przeprowadzenie odtruwania organizmu, czyli detoksu. Pacjent otrzymuje kroplówki pozwalające uzupełnić niedobory witamin i elektrolitów. Z krwiobiegu usunięte zostają również pozostałości środków odurzających. Następnie w ośrodku odwykowym dla narkomanów można przejść do terapii, której celem jest walka z nałogiem, psychoterapia oraz nauka radzenia sobie z codziennością bez środków psychoaktywnych po opuszczeniu placówki. Po okresie intensywnej pracy nad sobą osoba borykająca się z problemem uzależnienia może rozpocząć nowe, pozbawione nałogu, satysfakcjonujące życie.

Sprawdzone metody

Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a leczenie uzależnień od narkotyków jest dostosowane do danej osoby. Jego przebieg zależy m.in. od tego, jakie środki były zażywane i jak bardzo wyniszczony jest organizm. Istotny jest również stopień zaawansowania uzależnienia. Terapia narkotykowa trwa od kilku tygodni do kilku lat i jest połączeniem leczenia farmakologicznego oraz konsultacji psychologicznych. Wiele jednak zależy od chęci i zaangażowania chorego.

Szukasz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

Skuteczne leczenie narkomanii jest możliwe – wystarczy podjąć decyzję i dać sobie szansę. Niezależnie od tego, czy sam jesteś uzależniony, czy tego typu problem ma ktoś z Twoich bliskich, skontaktuj się z nami. Nasza działalność obejmuje nie tylko Poznań i okolice – przyjmujemy pacjentów z całej Polski. Gwarantujemy:

 • dyskrecję,
 • fachową pomoc,
 • szczegółowe badania i odpowiednio przeprowadzone odtruwanie,
 • terapię dostosowaną do potrzeb i możliwości pacjenta.

Pomagamy zregenerować organizm i odbudować relacje z bliskimi. Dążymy do całkowitej abstynencji, która pozwala na nowo cieszyć się życiem!

Średnia ocen: 3.7 / 5. Liczba ocen 6