Większość osób uzależnionych od alkoholu zaprzecza swojej chorobie i jest przekonana, że posiada kontrolę nad piciem. Z tego powodu nałóg często rozwija się przez wiele lat, wyniszczając organizm i rujnując życie, a leczenie następuje dopiero w zaawansowanej fazie alkoholizmu. To prowadzi do wielu schorzeń, a także jest powodem licznych rodzinnych dramatów. Alkohol niszczy związki i pod wieloma względami stanowi zagrożenie dla tych, którzy go nadużywają. Pierwszym krokiem na drodze do trzeźwości powinno być uświadomienie sobie problemu oraz pełna akceptacja zaistniałej sytuacji – następnie trzeba poprosić o fachową pomoc. Jeśli szukasz placówki w Wielkopolsce, która zajmuje się leczeniem alkoholizmu, niezwłocznie skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci kompleksowo poradzić sobie z tym problemem.

Czy to już nałóg?

Picie alkoholu to popularne zjawisko, na które jest powszechne przyzwolenie społeczne. Rzadko wspomina się o tym, że alkoholizm to choroba, która niejednokrotnie prowadzi do śmierci. W wielu przypadkach zaczyna się od jednego kieliszka po ciężkim dniu lub na rozluźnienie przed snem. Tymczasem codzienne, regularne picie co najmniej dwóch piw, dwóch lampek wina lub 50 g wódki już jest sygnałem ostrzegawczym. Bagatelizowanie alkoholizmu prowadzi nie tylko do wyniszczenia organizmu, ale też do zmian w psychice. Nadużywanie alkoholu powoduje utratę kontroli nad swoim życiem, negatywnie wpływa na relacje z bliskimi, bywa przyczyną rozpadu rodziny i utraty pracy. Na co więc należy zwrócić uwagę, gdy mamy wątpliwości, czy to już nałóg? Jest kilka objawów, które wskazują, że czas zgłosić się po pomoc:

 • przede wszystkim konieczność regularnego spożywania trunków bez względu na okoliczności (głód alkoholowy),
 • zespół abstynencyjny po odstawieniu alkoholu (bóle głowy, skurcze mięśni, drżenie rąk, skoki ciśnienia, napady agresji, biegunki i wymioty),
 • potrzeba spożywania coraz większych ilości napojów wyskokowych w celu faktycznego odczuwania jego działania (zwiększona tolerancja),
 • brak zdolności do kontrolowania picia,
 • picie alkoholu, by uśmierzyć skutki wcześniejszego upojenia,
 • zaniedbywanie bliskich, a także lekceważenie obowiązków zawodowych wynikające z nadużywania trunków.

Wystarczy współistnienie trzech elementów z tej listy, by można mówić o uzależnieniu. Wówczas istotne jest fachowo przeprowadzone leczenie, które ma szanse powodzenia, jeżeli chory współpracuje z lekarzami i terapeutami. W innym wypadku z czasem pojawiają się stany depresyjne, a nawet paranoja alkoholowa, która wiąże się z wahaniami nastroju i podejrzliwością. Innym skutkiem wieloletniego picia jest otępienie, czyli upośledzenie zdolności intelektualnych. W skrajnych przypadkach uzależnieni cierpią na zespół Korsakowa – nie są w stanie określić dnia ani miesiąca, mają luki w pamięci, są osłabieni, niedożywieni, a ich organizm jest mocno zdegradowany.

Wstydliwy problem

W niektórych kręgach alkoholizm jest często ukrywany – postrzega się go w kategorii patologii nizin społecznych. Tymczasem ten problem dotyka wielu osób z wyższych sfer. Lekceważy się go, bagatelizuje albo kamufluje. To bardzo niebezpieczne. Gdy sytuacja robi się naprawdę poważna, uzależnieni stosują odtruwanie alkoholowe, ale to jest bezskuteczne, gdy nie towarzyszy mu faktyczne przyznanie się do choroby, zmiana stylu życia i terapia. Między innymi na terenie Poznania oferujemy kompleksowe wsparcie, dzięki któremu łatwiej jest pokonać stare przyzwyczajenia i na nowo zacząć żyć.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu

Willa Arkadia to prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu znajdujący się w Poznaniu. Prowadzimy kompleksowe i skuteczne terapie, dzięki którym wyjście z uzależnienia staje się możliwe. Nasz wykwalifikowany personel oraz zespół lekarzy i psychoterapeutów dołoży wszelkich starań, aby Twój pobyt w naszej placówce zakończył się sukcesem. Posiadamy doskonałe warunki pobytowe, dzięki którym skoncentrujesz się wyłącznie na wychodzeniu z uzależnienia. Leczenie alkoholizmu to trudny i długi proces wymagający stałej pracy nad sobą, ale my dokładnie wiemy, jak Tobie pomóc – ponadto w naszym prywatnym ośrodku możesz czuć się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie.

Zacznij od decyzji

W procesie wychodzenia z alkoholizmu najważniejsze jest podjęcie decyzji. Nie jest to łatwe, ponieważ leczenie, zwłaszcza w początkowej fazie, wymaga wytrwałości i samodyscypliny. Dlatego umożliwiamy podjęcie tego wysiłku w dogodnych warunkach. Nasza klinika zlokalizowana jest w spokojnej okolicy, która sprzyja wyciszeniu i relaksowi. Na wstępie podejmujemy działania, które mają na celu usunięcie u pacjentów wszystkich zaburzeń psychosomatycznych, a te bywają dotkliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Podstawą jest więc detoks, czyli odtrucie alkoholowe. Konieczne jest też:

 • zbadanie stopnia wyniszczenia organizmu,
 • wybranie najbardziej dogodnej terapii – w tym celu przeprowadzane są rozmowy z psychologami.
Pacjent ma zapewnioną nie tylko szeroko pojętą opiekę, ale też leczenie farmakologiczne. W każdym momencie może zrezygnować i opuścić klinikę.

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Skuteczne leczenie alkoholizmu rozpoczyna się od odtruwania organizmu pacjenta, aby pozbyć się toksycznych metabolitów rozkładu alkoholu z krwiobiegu oraz dostarczyć niezbędnych witamin i mikroelementów. Podczas detoksu wytłumione zostają objawy abstynencyjne, a osoba uzależniona zostaje przygotowana do dalszego postępowania leczniczego. Następnie rozpoczyna się właściwa terapia, na którą składają się zajęcia grupowe, indywidualne oraz farmakologia. W naszym ośrodku leczenia alkoholizmu w Poznaniu dbamy o to, aby każda kuracja była dostosowana do zaawansowania choroby i samego pacjenta.

Wygraj z nałogiem

Osobom uzależnionym często brakuje motywacji i sił do walki z nałogiem. Dlatego zachęcamy, by skontaktować się z nami i wspólnie podjąć odpowiednie działania. Na pewno jest to łatwiejsze w gronie osób, które zmagają się z podobnymi problemami i przy wsparciu specjalistów, którzy dokładnie wiedzą, jak przebiega leczenie alkoholizmu oraz potrafią łagodzić jego bolesne skutki. Pacjenci wspólnie z terapeutami na nowo szukają sensu życia i starają się wypełnić pustkę, jaka zostaje po nałogu. Poza tym w czasie pobytu w naszej klinice chorzy mogą się nauczyć:

 • jak żyć bez alkoholu,
 • jak skutecznie pokonywać głód alkoholowy,
 • jak radzić sobie ze stresem i codziennymi problemami,
 • jak odnaleźć się na nowo w społeczeństwie.
​​​​​​​Istotna jest także sztuka asertywności, czyli odmawiania, zwłaszcza jeżeli chodzi o alkohol. Poświęcamy jej wiele uwagi.

Dlaczego my?

Nasz zespół zapewnia fachową pomoc, wsparcie na wielu płaszczyznach i dyskrecję. Mamy doświadczenie i oferujemy skuteczne oraz nowoczesne metody leczenia, które pozwalają odzyskać równowagę psychiczną i kondycję fizyczną. Działalność kliniki Willa Arkadia obejmuje nie tylko Poznań i okolice – przyjmujemy pacjentów z całej Polski. Jeżeli się wahasz lub masz pytania – skontaktuj się z nami! Wspólnie postaramy się znaleźć rozwiązanie Twojego problemu i pokażemy Ci, jak piękne może być życie w trzeźwości.

Średnia ocen: 4.3 / 5. Liczba ocen 3