Objawy zażywania narkotyków

Stosowanie substancji odurzających wiąże się z występowaniem różnych objawów, dzięki którym można rozpoznać osobę będącą pod wpływem narkotyków. Głównym znakiem rozpoznawczym dla najbliższych jest nagła zmiana zachowania oraz sposobu bycia uzależnionego, który staje się nerwowy, drażliwy, ma wahania nastroju, traci zainteresowanie ważnymi dziedzinami życia. Często również zrywa kontakt z przyjaciółmi. Dopiero poznając zespół objawów przyjmowania narkotyków, można spróbować pomóc narkomanowi i skłonić go do podjęcia terapii.

Objawy ogólne

Do najczęstszych objawów zażywania narkotyków zalicza się zamknięcie się w sobie – osoba uzależniona prowadzi zupełnie inne życie niż dotychczas, często ma z tego powodu problemy w pracy lub szkole, trudno do niej dotrzeć, ponieważ unika rozmów i kontaktów z rodziną. Do tego dochodzą wahania nastroju: od nieuzasadnionej euforii aż po stany lękowe i depresyjne. Narkoman skarży się na częste bóle głowy, problemy z bezsennością i koncentracją, bóle żołądka i w klatce piersiowej, częste przeziębienia, a jego waga spada, prowadząc do wychudzenia.

Wypływ różnych substancji na zachowanie

  • Kokaina: rozszerzone źrenice, swędzenie, łuszcząca się skóra, agresywne zachowanie, nadpobudliwość, niepokój psychiczny, katar, brak apetytu;
  • Amfetamina: pobudzenie, zawroty głowy, nieuzasadnione lęki, kłopoty ze snem, znaczny spadek wagi ciała;
  • Heroina: zwiększenie odporności na ból, poprawa nastroju, stany depresyjne, zwężone źrenice, ospałość, brak apetytu.

Jak działają narkotyki?

Substancje odurzające dzielimy na: miękkie i twarde. Do twardych narkotyków zalicza się, np. heroinę, kokainę czy amfetaminę. Posiadają one najwyższy czynnik uzależniający – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ich stosowanie niesie ze sobą największe konsekwencje: HIV, wirusowe zapalenie wątroby, choroby układu krążenia, śmierć. Narkotyki miękkie to np. marihuana, ecstasy czy grzybki halucynogenne – należą one do substancji, które nie uzależniają fizycznie. Trudno ocenić jednoznacznie ich wpływ na psychikę, ponieważ na każdego spożywającego mogą wpływać inaczej. Działanie środków psychoaktywnych polega na ogólnym rozluźnieniu, polepszeniu nastroju, wprowadzeniu w stan euforii, poczuciu oderwania od rzeczywistości, co występuje tylko na początku stosowania – zanim pojawią się objawy zażywania narkotyków.

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba ocen 0

Scroll to Top